رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در گفت‌وگو با صمت خبر داد

۵۰ هزار شغل پایدار در ۴۷۱۷ شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای


۲۹ خرداد ۱۳۹۸

مژده پورزکی : فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران روز به روز پویا‌تر، مدرن‌تر و پرطرفدار‌تر می‌شوند. با این حال، آشنایی جامعه با ساختار اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای کافی نیست.

به عبارت بهتر، کمتر کسی از ما یک فروشگاه نان و شیرینی معروف یا یک سفره‌خانه سنتی زنجیره‌ای را در گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای تصور می‌کند. یا شاید بهتر است بگوییم بیشتر مردم گمان می‌کنند تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای از انگشتان دست بیشتر نمی‌شود حال اینکه این طور نیست. در این‌باره خبرنگار صمت با امیرخسرو فخریان، رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به گفت‌وگو پرداخت و از جزییات ساختاری این اتحادیه پرسید که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.
برخی از افراد جامعه گمان می‌کنند که فروشگاه‌های زنجیره‌ای منحصر به چند فروشگاهی که مواد غذایی و لوازم آرایشی می‌فروشند و نیز چند فروشگاه دیگر که همه گروه‌های کالایی را دارند، می‌شوند. برای رفع این اشتباه رسته‌ها و تقسیم‌بندی‌ گروه‌ها در اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای را چطور می‌توان تعریف کرد؟
این اتحادیه ۱۳ گروه کالایی دارد. در واقع تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور در گروه‌های «انواع لوازم الکترونیکی، صوتی و تصویری، رایانه، تبلت یا انواع گوشی»، «تمام گروه‌های کالایی»، «نساجی، فرش و موکت»، «فروش خودرو و خدمات پس از فروش و حمل‌ونقل»، «تالار، رستوران، سلف سرویس، سفره‌خانه و فست‌فود»، «جهیزیه و لوازم خانگی برقی و گازی»، «لوازم و تجهیزات آشپزخانه»، «محصولات فرهنگی»، «انواع مصنوعات چرمی و مصنوعات مطلا و زیور‌آلات و عطر و ادکلن»، «لوازم خانگی، میز و مبلمان و کالای خواب، دکوراسیون و تزئینات»، «انواع نان و شیرینی»، «پوشاک» و «خواربار فروشی، کالاهای سوپرمارکتی و لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خرازی» از اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای پروانه کسب دریافت کرده‌اند و مشغول فعالیت هستند.

چه تعداد شعب فروشگاهی در کل کشور فعالیت می‌کنند؟
در حال‌حاضر، ۱۰۹ عضو حقیقی و حقوقی از ۱۲۸ برند با ۴هزار و ۷۱۷ شعبه فروشگاه زنجیره‌ای پروانه کسب از ما دریافت کرده و در سراسر کشور مشغول خدمت‌رسانی هستند.
فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تمامی استان‌های کشور براساس قانون نظام صنفی بلامانع است و درحال‌حاضر در استان تهران هزار و ۵۳۶ شعبه فروشگاه زنجیره‌ای و در سایر استان‌های کشور نیز ۳هزار و ۱۸۱ شعبه وجود دارد.

۴هزار و ۷۱۷ شعبه فروشگاه زنجیره‌ای رقم بزرگی است. آیا اطلاعاتی از تعداد افرادی که در این حوزه مشغول به کار شده‌اند نیز دارید؟
موضوع اشتغالزایی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسیار مهم است. یکی از کارکردهای اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اعضای آن ایجاد اشتغال پایدار است. به این صورت که افراد مشغول به کار در این فروشگاه‌ها بیمه شده و براساس قانون وزارت کار دستمزد دریافت کرده و از مزایای دیگر مانند بیمه تکمیلی، دریافت انواع وام‌های ضروری و… بهره‌مند می‌شوند. در همین زمینه اعضای این اتحادیه توانسته‌اند بیش از ۵۰‌هزار شغل پایدار برای جوانان تحصیلکرده یا علاقه‌مند به این عرصه ایجاد کنند که این عدد با گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای رو به افزایش است. بیان این نکته ضروری است که یکی دیگر از اهداف ما حمایت و نوین‌سازی کسب و کارهای سنتی است. در این راستا اعضای این اتحادیه با اعطای فرانچایز ضمن انجام این مهم، به دولت نیز برای کنترل هرچه بهتر و بیشتر بازار یاری می‌رسانند زیرا کسب و کارهای سنتی با فعالیت در قالب فرانچایز و ارائه عملکردها به‌طورشفاف کار دولت در امر نظارت و کنترل را آسان‌تر می‌کنند.

ضرورت کشوری بودن این اتحادیه چیست؟
براساس ماده«۲۱» قانون نظام صنفی، چنانچه تعداد واحدهای صنفی در هر استان برای تشکیل اتحادیه به حد نصاب مقرر در این ماده نرسد با پیشنهاد اتاق اصناف ایران و تایید وزیر صنعت، معدن و تجارت اتحادیه‌ای از واحدهای صنفی در سطح کشور تشکیل می‌شود. در همین زمینه و با توجه به اینکه در هر شهر تعداد متقاضیان به حد نصاب نمی‌رسید، با دستور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت و پیگیری مرکز اصناف و بازرگانان ایران و اتاق اصناف ایران، در تاریخ ۲۵فروردین سال ۹۵ با انتخابات اعضای هیات مدیره، اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌طور رسمی تشکیل شد.
این اتحادیه ضمن حمایت از کسب و کارهایی که ظرفیت کشوری دارند، فواید بسیاری از منظر مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و دولت دارد که از جمله‌ آنها، کاهش نرخ مصرف کننده، کاهش هزینه‌هایی مثل صرف زمان، ایجاد قدرت انتخاب، حل مشکلات بنگاه‌های تولیدی با عقد قراردادهای بلندمدت و امکان برنامه‌ریزی تولید برای زمان طولانی‌تر و اطمینان خاطر از فروش محصول تولیدی، کمک به گردش سرمایه در واحدهای تولیدی، انتقال کالا به شهرهای دوردست به‌وسیله شبکه‌های پخش مویرگی و ایجاد هماهنگی برای اجرای بهینه سیاست‌های توزیعی دولت به‌ویژه در زمان بحران، اطمینان خاطر از فروش کالای با اصالت و بهداشتی، ایجاد شفافیت و نظارت بر عرضه نشدن کالای قاچاق و بی‌کیفیت، کنترل نظام توزیع و رساندن خدمات به مناطق محروم و امکان دسترسی عموم مردم به‌‌ویژه در شهرهای کم‌جمعیت هستند.

اینها مزیت‌های کشوری بودن این اتحادیه است اما پرسشی که اینجا پیش می‌آید اینکه نحوه دریافت پروانه کسب و تمدید آن با توجه به استقرار اتحادیه در تهران چگونه است؟
اجازه بدهید از مرحله نخست فرآیند دریافت پروانه کسب توضیح دهم. براساس ماده«۸۶» قانون نظام صنفی متقاضی پروانه کسب فروشگاه‌های زنجیره‌ای باید دست‌کم دو شعبه فروشگاهی به همراه نام تجاری واحد و مدیریت متمرکز به اتحادیه ارائه کرده و سپس با مراجعه به سامانه اصناف تقاضای خود را ثبت و کد رهگیری مربوط را دریافت کند. مرجع صدور پروانه کسب یعنی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده براساس قوانین موجود و ضوابط خاص داخلی اتحادیه موافقت یا رد درخواست را مستند به دلایل قانونی اعلام می‌کند. در صورت پذیرش درخواست متقاضی استعلام‌های قانونی از قبیل استعلام اماکن، بهداشت (مختص گروه‌های کالایی مشمول ماده ۱۳ قانون مواد خوراکی و آشامیدنی) و استعلام مالیاتی (موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم) صادر می‌شود و با دریافت پاسخ‌های مثبت، پروانه کسب متقاضی صادر و همزمان متقاضی در سامانه اصناف ایرانیان شعب زنجیره‌ای زیر پوشش خود را ثبت‌نام کرده و هر کدام از شعب نیز نیازمند استعلام‌های فوق است و در نهایت برای شعب زنجیره‌ای از طریق سامانه کارت شناسایی شعبه که معرف اداره‌کننده شعب و سایر اطلاعات صنفی است، صادر می‌شود.
این کارت‌های شناسایی با انقضای پروانه اصلی منقضی و به همراه تمدید پروانه اصلی، مجوز شعب نیز باید تمدید شوند. گفتنی است برای سهولت در انجام کار و رفاه حال متقاضیان و اعضا، بیشتر امور این اتحادیه به‌طور برخط(آنلاین) انجام می‌شود.

به‌عنوان پرسش پایانی، آیا فروشگاه‌های زنجیره‌ای داریم که دفاتر مرکزی آنها در شهرستان یا استانی باشد؟
بله همان‌گونه که اشاره شد با توجه به کشوری بودن فعالیت ۱۰۹ شرکت عضو این اتحادیه از ۱۲۸ برند، آنها اجازه توسعه شعب براساس قانون نظام صنفی در کل جغرافیای ایران را دارند. برخی از دفاتر مرکزی اعضای ما در شهرستان‌ها و اکثریت در تهران و شعبات فروشگاه‌های زنجیره‌ای آنها در سراسر کشور در حال خدمت‌رسانی به هموطنان هستند.