اخبار - اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای
اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای / اخبار ۱۴۰۱ تیر ۱۸
http://etkfz.com/newsPage?code=RsrxCdQiVC ۱۴۰۱ تیر ۱۸   09:23:02 کد خبر: RsrxCdQiVC

نظارت هوشمند بر بازار در سایه فروشگاه های زنجیره ای

فروشگاه های زنجیره ای در نظام توزیع کالا، به مراتب قابل کنترل تر از توزیع کنندگان خرد هستند که به دلیل مجهز بودن به سامانه های اطلاعاتی معاملات کالا، نظارت را هوشمند می کند.
به گزارش روابط عمومی اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای به نقل از  خط بازار؛ در شرایط کنونی اقتصاد ایران، به دلیل تعدد توزیع کنندگان خرد و بنگاه‌داری سنتی آنان، نظارت بر بازار برای سیاست گذاران بسیار سخت شده است.‌
متاسفانه عدم استفاده از ابزارهای هوشمند، حاکمیت نگاه سنتی در رده سیاست گذاری و عدم وجود امکانات کافی نیروی انسانی سبب شده تا نظارت بر عرضه کالا در بازار اولا ناقص صورت گیرد، ثانیا غیرمتمرکز باشد و ثالثا توام با آزمون و خطا انجام شود.
این ناکارآمدی ها به دلیل آن است که نظام توزیع کالا در کشور همچنان سنتی و بر پایه توزیع کنندگان زیاد خرد در کشور است. این در حالی است که در سوی دیگر این نظام سنتی و غیرقابل کنترل، فروشگاه های زنجیره‌ای هم هوشمند هستند، هم قابل کنترل.
به بیان دیگر در فروشگاه های زنجیره ای دستگاه نظارتی و سیاست گذار با استفاده از کمترین نیروی انسانی و آزمون و خطا به راحتی می تواند بر نحوه توزیع کالا و کیفیت آن نظارت کند. نظارتی که شامل قیمت و کیفیت به صورت همزمان است.
در واقع فروشگاه های زنجیره ای در نظام توزیع کالا، به مراتب قابل کنترل تر از توزیع کنندگان خرد هستند که به دلیل مجهز بودن به سامانه های اطلاعاتی معاملات کالا، نظارت را هوشمند می کند.
با توجه به گسترش تکنولوژی و لزوم استفاده هر چه بیشتر از سامانه های اطلاعاتی و نظارت هوشمند، گسترش فروشگاه های زنجیره ای یک سیاست منطقی و لازم در دنیای امروز است که سبب شفاف سازی هر چه بیشتر در نظام توزیع کالا می شود.
 

پربازدیدها

حضور رئیس جمهور در فروشگاه رفاه

ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت فروشگاه های زنجیره‌ای در جهت شکل گیری زنجیره تامین و مدیریت صحیح هزینه ها

قیمت گذاری دستوری نفس فروشگاه های زنجیره ای را گرفت

واگذاری توزیع کالا‌های اساسی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای

افزایش خدمات و سرعت بخشی به فرآیند خدمت رسانی به هموطنان و اعضاء اتحادیه در استان ها

مشکلات فروشگاه های زنجیره ای در مجلس با حضور وزیر...

نظارت هوشمند بر بازار در سایه فروشگاه های زنجیره ای