اخبار - اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای
اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای / اخبار ۱۴۰۱ تیر ۴
http://etkfz.com/newsPage?code=V8O1bwfeqv ۱۴۰۱ تیر ۴   10:31:04 کد خبر: V8O1bwfeqv

توزیع عادلانه کالا به همت فروشگاه های زنجیره ای

باوجود بیش از نیم قرن سابقه فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران؛ اما به دلیل اینکه این فروشگاه‌ها غالبا به شکل دولتی اداره می‌شدند آن طور که باید نتوانسته‌اند نقش موثری در بازار عرضه کالا ایفا کنند و بخش بسیار زیادی از توزیع کالاهای اساسی به شکل سنتی و از سوی خرده‌فروشی‌ها صورت می گرفت. در یک دهه اخیر با راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای توسط بخش خصوصی، تحولی چشمگیر در نظام توزیع کالای اساسی به وجود آمده و ارائه قیمت کالای مصوب در سرتاسر کشور، توزیع بین تمامی شهروندان، وفور کالا و دسترسی محلی که از جمله مزایای شکل‌گیری فروشگاه‌های زنجیره‌ای بخش خصوصی است سامان بهتری یافته است.
به گزارش روابط عمومی اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای به نقل از آرمان ملی آنلاین - بررسی ها نشان می دهد مهم‌ترین دلیل استقبال شهروندان از فروشگاه‎های زنجیره‎ای به زنجیره تامین و توزیع مربوط است؛ در گذشته، زنجیره تامین و توزیع  از واحد تولیدی آغاز و با گذر از عمده فروش، خرده‌فروش و سایر واسطه‌ها به مصرف‌کنندگان ختم می‌شد که با فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای زنجیره تامین و توزیع کوتاه‌تر شده است. به نوعی می توان گفت کالا از تولید کننده مستقیما به مصرف کننده می‌رسد و موجب کاهش قیمت که همان تخفیفات کالا است می شود. این امر باعث اعتماد مصرف کننده به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و استقبال مردم از این فروشگاه‌ها شده است.
شاید بتوان گفت که فروشگاه‌های زنجیره‌ای نوعی شبکه مویرگی نظام توزیع هستند که در مرفه‌ترین نقاط شهری تا  انتهایی‌ترین و دور افتاده‌ترین نقاط مناطق محروم و کم برخوردار وجود دارند و باعث شده‌اند تا احساس آرامش روانی از حیث وفور کالا در بازار ایجاد شود. نظارت و کنترل راحت نهادهای نظارتی بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای دلیل دیگر استقبال شهروندان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.
ایجاد شبکه توزیع مناسب و کارآمد که موجب رفاه و آسایش خاطر مشتریان می‌شود، موضوعی است که هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است. فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل خرید در مقیاس بالا از تولیدکنندگان، حذف واسطه ها، تنوع کالایی گسترده و تخفیف های همیشگی زمینه مناسبی برای تامین مایحتاج روزانه مردم  هستند. از سوی دیگر، مکانیزه بودن صندوق های فروشگاهی و امکان نظارت دقیق بر این فروشگاه‌ها، آن را به بهترین محل برای توزیع کالاهای اساسی در میان مردم تبدیل کرده است. برای نمونه در توزیع کالاهای تنظیم بازار مانند گوشت، مرغ، روغن، برنج و...کارنامه توزیع این فروشگاه ها به مراتب بهتر از سایر روش های توزیع کالاهای اساسی بوده و رضایت نسبی مراجعیت و مردم را به دنبال داشته است.  
در نهایت می توان گفت فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ به دلیل تعداد زیاد شعب و پراکندگی  جفرافیایی شعب خود که امکان دسترسی بخش زیادی از مردم را فراهم می‌کنند  نقش موثری در تنظیم بازار دارند. سهولت در فروش کالا و امکان کنترل و قابل رصد بودن عملیات فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و امکان پایش و سنجش فعالیت آنها بر اساس استانداردهای مشتری مداری و ساختار فروش منظم و شفاف موجب گسترش روزافزون فروشگاه‌های زنجیره‌ای شده است.
وجود هزاران شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سرتاسر کشور و حتی مناطق دور افتاده این بستر برای دولت و سایر دست اندرکاران شبکه توزیع کالای کشور مهیا نموده است که به دلیل ناکارآمدی بخش سنتی که در گذشته موجب نابسامانی روند توزیع اقلام اساسی در کشور شده بود بتواند با استفاده از ظرفیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای به سهولت و به صورت هدفمند، کالاهای اساسی مورد نیاز هموطنان را در اختیار آنها قرار دهند.

پربازدیدها

فروش فوق العاده فروشگاه های زنجیره ای از فجرتا فطر

فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش مهمی در تأمین کالاهای اساسی به ویژه در آستانه سال جدید دارند

ابزارهای ارتقای شبکه توزیع/ حلقه‌‌‌های شفاف و کارآمد برای اجرای سیاست‌‌‌های دولت

افتتاح سومین دفتر استانی اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای در آذربایجان شرقی-تبریز

حضور رئیس جمهور در فروشگاه رفاه

واگذاری توزیع کالا‌های اساسی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای

ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت فروشگاه های زنجیره‌ای در جهت شکل گیری زنجیره تامین و مدیریت صحیح هزینه ها