فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آذربایجان‌غربی تاثیر چندانی بر خرده‌فروشان ندارد

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح استان تاثیر چندانی بر خرده‌فروشان ندارد گفت: تنها پنج تا ۶ درصد فروشگاه‌ها در دست آنها است که میانگین این آمار در کشور هفت درصد و در سطح دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به نقل از فارس، محمد دهقان سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، در رابطه با آمار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح استان اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از ۹۹ فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای در سطح آذربایجان‌غربی فعال بوده که تقریبا نیمی از آنها در مرکز استان متمرکز است.

وی با اشاره به اینکه هنوز بخشنامه جدیدی در رابطه با شرایط کسب پروانه فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای ابلاغ نشده است تصریح کرد:  اما برخی محدودیت‌ها در این زمینه برداشته شده است چون پیش از این، باید اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت آن را تایید کرده و سپس فروشگاه مورد نظر شعبه خود را دایر می‌کرد و حتی یک سال این شرایط حاکم شد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: اما بعدها این بخشنامه لغو شده و هم اکنون متقاضیان از طریق اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای، شعبه‌های خود را معرفی کرده و شرایط قانونی آنان بررسی می‌شود و سپس پروانه کسب دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح استان تاثیر چندانی بر خرده‌فروشان ندارد افزود: تنها پنج تا ۶ درصد فروشگاه‌ها در دست آنها است که میانگین این آمار در کشور هفت درصد و در سطح دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری فارس، چندی پیش براساس گزارشی که خبرنگار فارس از خرده‌فروشان داشت، آنها به شدت معتقد بودند که فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای بر درآمد و اشتغال آنها تاثیر مستقیم و سوئی گذاشته است.