اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای / اخبار ۱۳۹۹ مهر ۲۷
http://etkfz.com/newsPage?code=ULtC5ixvam ۱۳۹۹ مهر ۲۷   09:53:19 کد خبر: ULtC5ixvam
قدیمی ترین تولید کننده پوشاک در کشور عنوان کرد؛

نقش موثر فروشگاه های زنجیره ای در ایجاد سهولت در دسترسی به انواع کالا و خدمات

تعیین کلید واژه " جهش تولید" به عنوان شعار سال بیانگر توجه خاص مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) به مسئله اقتصاد، معیشت و ضرورت ارتقای سطح زندگی مردم با تکیه بر توان داخلی است. در سالهای گذشته مسئله اشتغال، اقتصاد و تولید در صدر توجهات بوده و امسال هم در ادامه سالهای گذشته، سال "جهش تولید" تعیین شد تا با نام گذاری سالهای اخیر که نشانگر دغدغه اصلاح ساختار اقتصادی کشور است، سیاست های اجرایی و عملیاتی سمت و سو پیدا کند. بنابراین تحقق این مهم یک ضرورت برای همگان شمرده شد و تولیدکنندگان داخلی کمر همت برای تحقق این شعار بسته اند. و اما امسال کشور درگیر ویروس منحوسی شد که خسارت های زیادی را به بار آورد. تولیدکنندگان ایرانی ضمن اضافه کردن ظرفیت های تولیدی برای تحقق فرمایشات رهبری، با تولید لوازم مورد نیاز کادر پزشکی و درمان به کمک فرشتگانی که در صف مقدم مبارزه با ویروس شوم کرونا ایستاده و جانفشانی می کنند، شتافتند. یکی از این تولیدکنندگان هاکوپیان همان تولیدکننده پوشاک مردانه کشور با 50 سال سابقه فعالیت است. این تولیدکننده قدیمی در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی این بار با تولید لباس محافظتی برای کادر درمان کشور به صورت رایگان، نمایی دیگر از همراهی و همیاری ملی را در قدردانی از جانفشانی های کادر درمان برجای گذاشته است.
این مهم سبب شد تا به گپ و گفت صمیمی با سومبات هاقوپیانس تازه کند مدیرعامل شرکت واحد صنعتی هاکوپیان بنشینیم که در ادامه می خوانیم.

در ابتدا بفرمایید، شرکت صنعتی پوشاک هاکوپیان با چه هدفی و از چه سالی، با چه تعداد پرسنل شروع بکارکرده و در حال حاضر با چه تعداد پرسنل فعالیت می کند؟
از سال 1349 یک مزون مدرن با هدف ایجاد تحول در صنعت پوشاک را با دونفر پرسنل تاسیس کردم. در عرض شش ماه تعداد پرسنل به 24 نفر رسید و تاکنون توانستیم  نیم قرن پرافتخار را پشت سربگذاریم. در آن زمان تلاش ما بر آن بود مدرنیته شدن را وارد صنعت پوشاک کنیم. در همین خصوص اولین همایش مد زنده را در تهران برگزار کردیم که این نمایش ضمن پخش زنده از تلویزیون در رسانه های خارجی نیز بازتاب گسترده ای داشت ضمن اینکه وزارت فرهنگ و هنر آن زمان فیلمی ازآن مراسم تهیه و به مدت یک ماه در سینماهای سراسر کشور به روی پرده بردکه سبب شد  یک بلوغ در این هنر و صنعت شکل بگیرد. اولین ژورنال مد توسط ما چاپ شد. ضمنا در همان زمان خدمات خاصی به مشتریان ارائه می شد و آن نیز خرید کارت عضویت به مبلغ 100 تومان و بهره برداری از خدمات پس از فروش بود. و اگر کسی تمایل به ادامه عضویت نداشت می توانست با پس گرفتن آن ودیعه از عضویت خارج شود. نکته مهم دیگر اینکه ما هیچگاه و در هیچ زمانی تعدیل نیرو نداشتیم و نیروهای ما بازنشسته می شوند و در حال حاضر بین 750تا850 نفر مشغول فعالیت هستند.
 
با توجه به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید و با توجه به تولیدکننده بودن شما، چه برنامه ای  برای تحقق این شعار دارید؟
انصافا این مرد فرزانه توجه خاصی به مبحث تولید دارد اما این مهم بعضا از سوی مسئولین اجرایی با بی مهری رو به رو می شود. برای مثال صنعت پوشاک که ضمن اشتغالزایی، از ارزش افزوده بالایی نیز برخورداراست، با محدودیت‌هایی در تهیه مواد اولیه برای تولید مواجه است. البته این مهم طی مکاتبات متعدد و در جلسات مطرح شده و در حال پیگیری است. درخصوص تحقق شعار سال باید گفت که  از سال گذشته بر ظرفیت تولید خود افزوده ایم و یک خط تولید پوشاک اسپرت و کاپشن اضافه کردیم و قرار است خط تولید تی شرت و سویشرت را امسال افتتاح کنیم.
 
با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و نیازمندی‌های کادر پزشکی و عموم مردم، چه خدمتی برای مقابله با این ویروس انجام داده اید؟
در اینجا باید از تلاش فعالان این صنف و صنعت تشکر کرد که با همت و همدلی دست به دست هم داده و با تولید کالاهای مورد نیاز کشور در این برهه به مردم شریف ایران خدمت رسانی کردند. ما نیز به عنوان یکی از اعضای جامعه پوشاک کشور، با دایرکردن خط تولید گانهای پزشکی و پاپوش های کاملا بهداشتی و استاندارد از اواخر فروردین تا زمانی که این بیماری در کشور باشد، با افتخار فعالیت می کنیم و آنان را در خدمت فرشتگان عرصه سلامت کشور که با جانفشانی در بیمارستانها در صف مقدم مبارزه با کرونا ایستادند، می گذاریم. بیان این نکته خالی از لطف نیست که مواد اولیه توسط دولت تامین می شود امام تمام متریال بعدی توسط خود شرکت تامین شده و پس از تولید بصورت اهدایی به سازمان غذا و دارو تحویل داده می شود.
 
چه اقدامات بهداشتی پیشگیرانه ای برای کارکنان، کارخانه و محصولات تولیدی جهت جلب مشتری در این خصوص انجام داده اید؟
ماسیستم 5s ژاپن را از مدتها پیش در شرکت پیاده سازی کرده‌ایم که یکی از بندهای آن نظافت و شفافیت است. روزی دوبار ضمن استرلیزه کردن محیط کار، همکاران با تب سنج کنترل می شوند. کاهش ساعت کار و فاصله‌گذاری اجتماعی از جمله اقداماتی بود که انجام دادیم. ضمن اینکه تمامی پروتکل های بهداشتی اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا  در خط تولید و فروشگاه‌ها رعایت می‌شود.

از نگاه یک کارشناس صنعت خرده فروشی، بفرمایید که فروشگاه‌های زنجیره‌ای در عرصه پوشاک چه مزیت های برای کشور و مصرف کننده دارد و عرضه در این نوع سیستم فروش چه کمکی به مشتریان می کند؟
 عرضه محصولات از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای مزیت های فراوانی نه تنها برای مصرف کننده بلکه برای دولت و کشور دارد. صرفه جویی در وقت، انرژی، هزینه و دسترسی انواع محصولات مورد نیاز و تکمیل بودن سبد کالایی از سویی و تضمین کیفیت، تخفیف، خدمات پس از فروش از سویی دیگر برخی از مزیت ها برای کشور و دولت است. ما از اولین کسانی بودیم که در حوزه فروشگاهای زنجیره ای وارد شدیم و تلاش کردیم این اتحادیه شکل بگیرد. اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با مجوزهای قانونی که ارائه می دهد بستری فراهم کرده که  مصرف کننده تنها با خرید از یک فروشگاه سبدکالایی خود را تکمیل کند و ضمن اینکه  محل توسعه برای آن عضو نیز وجود دارد. البته با توجه به کشوری بودن این اتحادیه باید در شهرستانها بیشتر مورد توجه قرار گرفته  و شناخت از آن واضح شود.
 ایجاد اشتغال پایدار یکی از کارکردها در صنعت فروشگاه های زنجیره ای است، پیش بینی شما از ایجاد شغل پایدار در رسته پوشاک در آینده چگونه است؟
شغل پایدار زمانی اتفاق می افتد که امنیت سرمایه وجود داشته باشد و سرمایه گذار قبل از هر چیز منافع کشورش را در نظر بگیرد مثلا وقتی شرایط سخت شد شروع به تعدیل نیرو نکند. زمانی که امنیت داخلی و خارجی بوجود بیاید شغل پایدار ایجاد می شود از طرفی وقتی شغل مولد ایجاد شود مشاغل کاذب از بین خواهند رفت. در همین رابطه فروشگاه های زنجیره ای می توانند به اشتغالزایی کمک کنند. اشتغال در فروشگاه های زنجیره ای ضمن منطقی و اقتصادی تر بودن نسبت به سایر صنوف پایدارتر  محسوب می شود.