اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای / اخبار ۱۳۹۸ دی ۲۴
http://etkfz.com/newsPage?code=aCjAzBbKaL ۱۳۹۸ دی ۲۴   10:52:49 کد خبر: aCjAzBbKaL
مدیر عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو تاکید کرد؛

فروشگاه‌های زنجیره‌ای ابزاری کارآمد برای رونق تولیدات ملی

سرمایه‌گذاری‌ها همواره به عنوان یکی از چهار پایه اصلی نظام‌های تامین مالی و کاهش تورم شناخته می‌شوند و این در حالی است که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به یکی از عناصر عمده در پیوند دادن اقتصاد داخلی کشورها به‌ویژه جوامع در حال توسعه با اقتصاد جهانی تبدیل شده و به عنوان عاملی برای انتقال سرمایه، تکنولوژی، تخصص و مدیریت در تقویت حضور این کشورها در اقتصاد و تجارت جهانی نقش بسزایی داشته است. این واقعیت باعث شده رقابت‌های اقتصادی برای بهره‌گیری از فرصت‌های موجود در جذب سرمایه‌گذاری خارجی به‌منظور ارتقای جایگاه کشورها در اقتصاد جهانی تشدید شود. یکی از اقدامات کشور در دهه اخیر، جذب  سرمایه گذاران خارجی در عرصه خرده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. اقدامی کارآمد که نه تنها منجر به ورود سرمایه و تجربه جهانی شده است، بلکه اشتغال زایی بالایی را نیز بهمراه آورده است. یکی از فعالین خارجی این صنعت، شرکت اورست مدرن پارس با برند تجاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو است که با سرمایه‌گذاری ترکیه‌ای از سال 1391 فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است. محمت طاریک دمیریاکان مدیر عامل این برند از چرایی لزوم فروشگاه های زنجیره ای در یک کشور و اهمیت آن در رونق تولید ملی یک کشور برای روابط عمومی اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای  سخن گفت که در ادامه می‌خوانیم.
 
**در ابتدا کمی راجع  به فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو و هدف شما از انتخاب ایران بعنوان مکانی برای سرمایه گذاری و فعالیت توضیح دهید.
تشابهات فرهنگی، تاریخی و حتی رفتارهای خرید و عادات مصرفی بین مردم ایران و ترکیه باعث شد که ایران را برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنعت خرده فروشی انتخاب کنیم ضمن اینکه این کشور از پتانسیل بالایی در این عرصه نیز برخوردار است. در همین راستا با افتتاح نخستین شعبه در سال 1391 در تهران فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو در ایران آغاز شد. برنامه توسعه‌ای پیش بینی شده در سال نخست رسیدن به  500 شعبه فروشگاهی بود که بعلت کند بودن سرعت، این مهم محقق نشد. اما در سه سال اخیر تلاش شده تا به اهداف اولیه دست پیدا کنیم. برآیند فعالیت ما تاکنون ایجاد اشتغال برای 6000 نفر بوده است که با توسعه بیشتر  قطعا افراد بیشتری در آینده صاحب شغل پایدارخواهند شد. بیان این نکته خالی از لطف نیست که چشم انداز ما توسعه و حضور در کشورهای مختلف جهان با برند فروشگاه های زنجیره‌ای جانبو  است.

**جانبو با چه تعداد شعبه فروشگاه زنجیره‌ای مشغول خدمت رسانی هستند ؟
 در حال حاضر با 950 شعبه در 150 شهر از 23 استان با هدف خدمت رسانی به آحاد مردم فعالیت می‌کنیم.
 
**کمی راجع به وضعیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ترکیه به ما بگویید و اینکه چند درصد خرید مردم از این مراکز انجام می شود؟
موضوع فروشگاه‌های زنجیره‌ای تخفیفی در ترکیه بخصوص در 10 سال اخیر با توجه به  عرضه کالا و خدمات با قیمت‌های مناسب و پاینتر مورد اقبال مردم قرار گرفته و رواج پیدا کرده‌اند و 70 درصد مردم خریدشان را از فروشگاه های زنجیره‌ای انجام می‌دهند که این عدد در ایران 10 درصد است.
 اگر بخواهم کمی راجع به فروشگاه‌های زنجیره‌ای ترکیه صحبت کنم باید بگویم که  برندهای فروشگاه های زنجیره ای مختلفی در ترکیه فعال هستند که تنها سه برند فروشگاه زنجیره‌ای معروف در ترکیه هر کدام بیش از 8000شعبه دارند که با لحاظ دیگر برندها تقریبا 30.000 شعبه فروشگاه زنجیره‌ای در کشور ترکیه در حال خدمت رسانی به مردم هستند. برای مثال می توان به دو برند مطرح در حوزه سوپرمارکت اشاره کرد که تعداد شعبات آنها بیش از 1500 فروشگاه است که در متراژی بین 1000 تا 3000 متر مربع کار می کنند.
اغلب فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ترکیه یا همواره تخفیفی هستند که بین 1000 تا 3000 قلم جنس ارائه می‌دهند و به علت متراژ کم و نوع رسالتشان در هر نقطه‌ای از شهر می‌توانند فعالیت کنند که جانبو در ایران نیز از این دسته است یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای سوپر مارکتی که بین 3000 تا 8000 قلم کالا توزیع می‌کنند که بیشتر مواد خوراکی و آشامیدنی، بهداشتی و البته کمتر فروش البسه است، هایپرمارکت‌ها نیز تا 40 هزار قلم کالا را توزیع می‌کنند. البته باید گفت متراژ هایپر مارکتها اغلب  10 هزار مترمربع است.
 
**وضعیت فروشگاه های زنجیره ای در ایران را چگونه می‌بینید؟
ایران از پتانسیل بالایی در این خصوص برخوردار است. اما مشکلاتی وجود دارد که روند توسعه‌ای را کند می‌کند که یکی از آنها نبود قوانین یکسان و فعالیت بر اساس آن است. در ترکیه با یک حکم دادگاهی مشخص و با ادله صحیح، امکان پلمب میسر می شود، اما این نکته در ایران بصورت دیگریست. قانون مالیات و جریمه ها در ترکیه کاملا مشخص است.
البته اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای اقدامات مناسبی در این خصوص انجام داده و تا جایی که اطلاع دارم، با پیگیری‌های کارشناسانه درحال رفع موانع توسعه ای است که باید از این پشتکار تقدیر کرد.

**با توجه به تجربه‌ی بین المللی چه راهکاری برای ارتقای جایگاه این صنعت در ایران پیشنهاد می‌کنید.
نکته‌ای که باید در ابتدا به آن اشاره کرد، مزایایی فراوان فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای یک کشور است که در حالت کلی می‌توان مثلث مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و دولت را نام برد. همین مهم سبب شده که جهان به سوی این صنعت حرکت کند. بنابراین فروشگاه‌های زنجیره‌ای ابزاری برای رشد اقتصادی یک کشور بشمار می روند و وجود یک قانون یکسان برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ایجاد زیرساخت برای حمل و نقل و دیگری استقرار واحد های تولیدی در سراسر کشور است که ضمن اینکه سهولت در امر خدمت رسانی را برای ما بهمراه می‌آورند، اشتغال زایی بالایی را برای بومیان آن منطقه ایجاد می‌کند.  
 
**به واحدهای تولیدی اشاره کردید، فروشگاه های زنجیره ای چه مزایایی برای این دسته از فعالان اقتصادی دارند؟
اساسا وجود فروشگاه های زنجیره‌ای رونق تولید ملی یک کشور را به همراه دارد. ضمن اینکه با عقد قراردادهای بلندمدت از سوی این شرکت­ها، تولیدکننده می‌تواند برنامه­ریزی تولید برای زمان طولانی­تر و اطمینان خاطر از فروش محصولات تولیدی را داشته باشد. انتقال سلیقه مشتری در سفارشات به بنگاه­های تولیدی که عملاً بخش بازاریابی را به فروشگاه­های زنجیره‌ای منتقل نموده و باعث حذف هزینه بازاریابی از هزینه­های واحدهای تولیدی می شود. از یک سو رقابت بوجود آمده بین تولیدکنندگان سبب افزایش کیفیت و کاهش قیمت محصولات می‌شود.
 
**با توجه به اهتمام اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره‌ای در حمایت و به روز رسانی کسب و کارهای سنتی و همکاری در تدوین لایحه قانون فرانچایز و حمایت از فعالان این عرصه آیا جانبو در این حوزه ورود کرده است؟
بله. در برنامه بلند مدت ما قرار است به این عرصه نیز ورود کنیم و به نوبه خود ضمن به روز رسانی کسب و کارهای سنتی گامی نه تنها در ایجاد اشتغال برداریم بلکه اشتغال موجود را نیز حفظ کنیم.